До уваги громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Основним законодавчим актом, який регулює порядок надання пільг “чорнобильцям” є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Перелік, підстави та обсяги надання пільг залежать від категорії, до якої належать “чорнобильці”, насамперед це категорії 1, 2, 3.

До категорії 1 належать особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12 Закону), щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

Категорія 2 – учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження протягом певного періоду часу з моменту аварії, а також особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення. 

Категорія 3 – інші учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2).

Загальна чисельність громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та перебувають на обліку в управлінні праці, сім’ї та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради станом на 01.09.2019р.  складає 1262 особи.

Громадяни цієї категорії мають право на отримання певних видів компенсацій та пільг передбачених розділом IV Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до встановлених категорій, а саме:

 – Безплатне придбання ліків за рецептами лікарів. Станом на 01.09.19р. скористались цією пільгою  60 громадян міста та проведено відшкодування на суму 40,3тис.грн. Загалом на 2019 рік заплановано видатки у розмірі 63тис.грн.

– Безплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування із дорогоцінних металів та прирівняних по вартості до них).  Станом на 01.09.2019р. отримали відповідну послугу 9 громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на загальну суму 20,3 тис. грн. Заплановано на поточний рік – 31,6 тис.грн.

 –  Для категорії 1 – позачергове щорічне безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками шляхом надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок за надання послуг із санаторно-курортного лікування. На санаторно-курортне лікування в 2019 році виділено коштів у сумі 197 100,00 грн. (на 27 осіб). Станом на 01.09.2019р. отримали санаторно-курортне лікування 10 осіб, 1 особа перебуває на санаторно-курортному оздоровленні та 11 осіб відмовились від санаторно-курортних послуг з особистих причин.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2016р. №854 «Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до 15 жовтня поточного року громадянам необхідно звернутись до органів соціального захисту для  взяття на облік для забезпечення путівкою у наступному році або, за бажанням, для отримання грошової компенсації замість путівки. 

–  Отримання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 16 календарних днів на рік для категорії 1 та 2. На сьогодні підприємства та організації міста надали розрахункові документи для відшкодування витрат на загальну суму 193,5 тис. грн. для 42 осіб, які мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС 1 та 2 категорії. Загальна сума коштів запланована на 2019 рік складає 304,9 тис. грн.

–  Для категорії 1 компенсується 50% та для категорії 2 – 25% вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановленими МОЗ. Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 31.01.2019 №127 «Про встановлення розмірів грошової компенсації вартості продуктів харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2019 рік  суми компенсацій складають відповідно 415,80 грн. та 207,90 грн.на місяць.

Щомісяця 556 громадян отримують грошову компенсацію видатки якої складають близько 135 тис.грн.  на місяць. Станом на 01.09.2019р. з державного бюджету відшкодовано на цей напрям 1 млн.55 тис.грн.

–  Для категорії 1, 2 та для  категорії 3 ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС надається щорічна допомога на оздоровлення у порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України, постанова від 12.07.2005р. №562. Щорічно відшкодування з державного бюджету складають близько  70 тис. грн.

Управління праці, сім’ї та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердичівської міської ради.

Схожі новини